Turystyka

Gwieździste noce w Arkansas

Gwieździste noce w Arkansas

Założona w 1972 r. Narodowa rzeka Buffalo w północno-zachodnim Arkansas stała się pierwszą krajową rzeką narodową, a w 2019 r. otrzymała oznaczenie International Dark Sky. Według Cassie Branstetter, szefa interpretacji w Buffalo National River International Dark Sky Park, zespół ściśle współpracował z partnerami społecznymi parku na początku procesu certyfikacji, ponieważ „to nie tylko nasza własna infrastruktura może zanieczyszczać nocne niebo, to zanieczyszczenie światłem z pobliskich społeczności.”

Okoliczne miasta nie musiały wprowadzać zmian, aby Buffalo National River otrzymało oznaczenie IDA. Jednak zainspirowani wysiłkami parku urzędnicy z pobliskiego Gilbert zmienili oświetlenie swojego miasta, aby lepiej chronić nocne niebo.

Ben Fruehauf, były burmistrz Gilbert i właściciel Buffalo Camping & Canoeing, przewiduje – i cieszy się na to – że turystyka pod ciemnym niebem wzrośnie w tym rejonie. Ponieważ park nie planuje żadnych imprez pod ciemnym niebem, Fruehauf i jego sąsiedzi postanowili zaplanować własną. W październiku Gilbert zorganizuje swój pierwszy Dark Sky Festival, w którym weźmie udział od 1500 do 3000 osób.

Według Fruehaufa, w Gilbert nie brakuje pól namiotowych i kempingowych, a także kilkudziesięciu domków i pensjonatów. Dodaje, że ponieważ Gilbert jest popularnym miejscem w Ozarks, gdzie można uprawiać rafting, kajakarstwo, turystykę pieszą, rowerową i zip-lining, uczestnicy festiwalu mają mnóstwo zajęć na świeżym powietrzu, które uzupełniają zaplanowane wydarzenia.

Idaho i kosmos

W Idaho znajduje się Central Idaho Dark Sky Reserve, pierwszy w kraju region uznany przez IDA i jedyne w kraju złote niebo (status zarezerwowany dla najciemniejszego nieba). Bruneau, w którym znajduje się najwyższa w Ameryce Północnej pojedynczo zbudowana wydma piaskowa na wysokości 470 stóp nad otaczającą ją pustynią, rozpoczął starania o przyznanie mu oznaczenia IDA w 2015 roku.

Personel parku spędził lata na zabezpieczeniu finansowania i zainstalowaniu armatury z certyfikatem IDA. Ale pandemia zmusiła personel do przekierowania swoich wysiłków na utrzymanie parku z powodu zwiększonej liczby odwiedzin. Dyrektor parku Bryce Bealba mówi, że nowym celem jest zabezpieczenie certyfikatu do maja 2023 roku, aby zbiegło się to z 25. rocznicą powstania teleskopu w parku, a także otwarciem nowego obserwatorium.