Trening

Jak osiągnać postęp?

Postęp nigdy nie jest linią prostą

Osiągnięcie pułapu swojego genetycznego potencjału mięśniowego wymaga czasu. Niestety, zajmie to więcej czasu niż chcesz. Powiedziałbym, że absolutne minimum to pięć lat konsekwentnego i optymalnego treningu, zanim się do tego zbliżysz. Dla większości będzie to trwało dłużej niż to. Ogólnie rzecz biorąc, najlepsza część dekady jest potrzebna do zbudowania naprawdę imponującej sylwetki, która jest bliska granicom twojego potencjału. Choć może to być gorzka pigułka do przełknięcia, mam dla ciebie jeszcze jedną złą wiadomość. Niezależnie od tego, ile czasu zajmie ci osiągnięcie wymarzonej sylwetki, twój postęp nie będzie liniowy.

Postępy na początku kariery mogą przyjść bardzo szybko. To dlatego każdy weteran będzie miał nieco przymglone oczy i z sentymentem będzie opowiadał o swoich początkowych osiągnięciach. Ten magiczny czas, kiedy czuli, że rosną z sesji na sesję, a przyrost siły wydawał się płynąć łatwo. Zjawisko newbie gains wyjaśnia, dlaczego twoje pierwsze kilka miesięcy treningu powinny przynieść nieproporcjonalnie dużo przyrostów mięśni. Często widziałem, jak faceci zyskują 20 funtów w pierwszym roku treningu. Niektórzy zyskali nawet 25!

Na tym etapie kuszące może być przekonanie, że można utrzymać takie tempo przyrostu. Niestety, tak to nie działa. Pojawia się efekt powtórzonej walki. Efekt powtórzonego boju to termin z dziedziny nauk sportowych oznaczający prawo malejących zysków.

Ciało jest niesamowitym mechanizmem adaptacyjnym. Za każdym razem, gdy jest wystawione na działanie bodźca, dostosowuje się i kolejne ekspozycje na bodziec stają się coraz mniej znaczące. Twój trening siłowy nie jest inny. Za każdym razem, gdy powtarzasz sesję treningową, organizm jest lepiej przygotowany do radzenia sobie z nią. W pierwszych miesiącach, gdy trening na siłowni jest zupełnie nowy, organizm dokonuje znacznych adaptacji (np. wzrost mięśni jest szybki). Stopniowo odpowiedź na trening ulega stępieniu. Z czasem przyrosty są znacznie wolniejsze i trudniejsze do osiągnięcia. Podkreśla to nawet American College of Sports Medicine, który stwierdza, że „sportowcy z długą historią ciężkich treningów siłowych mogą mieć mniejszą zdolność do zwiększania beztłuszczowej masy ciała i siły.”

Długo by opowiadać, twoje tempo przyrostu będzie malało z każdym rokiem. Zbudowanie pierwszych 5 funtów mięśni to pestka. Zbudowanie ostatnich 5 funtów swojego potencjału genetycznego, jednak, będzie czuć się jak bitwa pod górę. Będziesz musiał wytrwać i szlifować dla tego, co wydaje się wieczność, aby zdobyć te ostatnie kilka excruciatingly trudne funtów. Z tym trochę surowej dawki rzeczywistości z drogi, niech laser w dokładnie jak szybko można oczekiwać, aby uzyskać wagę jeść każdej fazie swojej kariery szkoleniowej.