Odzywianie

Jesteś tym co jesz

Zdanie „Jesteś tym, co jesz” funkcjonuje od dawna. Kiedy byliśmy dziećmi, interpretowaliśmy to zdanie jako „jeśli zjesz dużo winogron, wtedy zamieniłbyś się w wielkie winogrono!”

Teraz, gdy jesteśmy starsi, wiemy lepiej niż myśleć, że zamienimy się w pomidora jedząc dużo pomidorów, ale czy naprawdę wiemy lepiej? Dosłowne zastosowanie tego stwierdzenia może nie być prawdziwe, ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że to stwierdzenie nadal jest w 100% prawdziwe.

Aby udowodnić, że to stwierdzenie jest faktem, wskoczmy do magicznego szkolnego autobusu i przenieśmy się z powrotem do klasy biologicznej, gdzie uczymy się o komórkach.

Podstawy komórek

Wszystkie żywe istoty składają się z komórek. Ludzie mają około 10 trylionów komórek, które zawierają informacje o każdej funkcji życiowej, która występuje w organizmie. Komórki przechodzą cykl podziału komórkowego; u ludzi, jednokomórkowe zapłodnione jajo rozmnaża się, aby stworzyć dziecko. Ten sam mechanizm sprawia, że wiele tkanek w naszym ciele jest odnawianych i że rośniemy przez lata.

Jonas Frisén, lider szwedzkiego zespołu badaczy z Karolinska Institute w Sztokholmie, wykazał, że znaczna większość komórek w ludzkim ciele ma mniej niż 10 lat. Są w organizmie komórki, które wytrzymują od urodzenia do śmierci, jak te z kory mózgowej, ale komórki składające się na każdy rodzaj tkanki organizmu mają różny czas obrotu.

Długość życia konkretnej tkanki jest częściowo oparta na obciążeniu pracą, jaką wykonują komórki, z których się ona składa. Komórki wyściełające powierzchnię jelita wytrzymują zaledwie pięć dni. Czas życia komórek naskórka (komórek skóry) wynosi około dwóch tygodni. Czerwone krwinki stale przemieszczają się przez układ krwionośny i wytrzymują około 4 miesięcy. Główną funkcją wątroby jest detoksykacja organizmu, komórki składające się na tkankę wątroby podlegają recyklingowi co 300-500 dni.

Komórki uzyskują energię ze złożonych cząsteczek organicznych pożywienia, takich jak białka, tłuszcze i węglowodany. Większość energii jest przechowywana w wiązaniach chemicznych, które trzymają te cząsteczki razem. Poprzez duże skomplikowane procesy w organizmie rozkładające cząsteczki żywności, komórki uzyskują glukozę na energię.

Energia, którą uzyskują komórki, nie tylko dostarcza energii potrzebnej człowiekowi do wykonania każdego zadania życiowego, ale także jest wykorzystywana do podziału pojedynczej komórki (komórki macierzystej) na dwie nowe komórki (komórki córki). Dwie komórki córki są dokładnymi replikami komórki macierzystej i ulegają podziałowi komórkowemu, aby wyprodukować kolejne komórki.

Komórki nie mnożą się w nieskończoność; zdrową śmierć komórki nazywa się apoptozą, w której komórka „wybiera” śmierć. Apoptoza jest wymagana dla normalnego rozwoju i dobrego zdrowia przez całe życie. Inne sposoby, w jakie komórki mogą umrzeć, to infekcja, brak tlenu, przegrzanie lub zatrucie.

Te niepożądane przyczyny śmierci komórek są znacznie bardziej niechlujne i destrukcyjne niż apoptoza. Komórka puchnie i wycieka jej zawartość, powodując niepożądane skutki dla innych otaczających ją komórek. Rak, choroby i inne dolegliwości to niektóre z możliwych skutków niepożądanej śmierci komórki.