Historia Turystyka

Longleat Maze

Longleat Maze to labirynt z żywopłotu znajdujący się na terenie Longleat House, rezydencji w Wiltshire w Anglii.

Historia Longleat Maze

Zbudowany w 1978 roku labirynt żywopłotowy Longleat jest największym w Wielkiej Brytanii, a kiedyś był największym labiryntem na świecie, zbudowanym z ponad 16 000 cisów angielskich. Labirynt był pomysłem Alexandra Thynn, 7. markiza Bath, który mieszkał w Longleat House aż do swojej śmierci w 2020 roku.

Wieża obserwacyjna wyznacza punkt centralny labiryntu, a celem jest dotarcie do niej, co jest łatwiejsze niż wykonanie dzięki licznym ślepym zaułkom wbudowanym w cisowe ścieżki. Istnieje również sześć mostów, które oferują wspaniałe widoki na tereny, a także punkt obserwacyjny, aby spróbować wykreślić swoją drogę wokół (lub z) labiryntu. Longleat House to budynek z epoki elżbietańskiej, którego obecna struktura pochodzi z XVI wieku, oficjalnie ukończona w 1580 roku. Dom i tereny w swojej nowoczesnej formie zostały zaprojektowane i zbudowane przez Johna Thynne’a i Roberta Smythsona, a następnie stały się domem markizów Bath (potomków Thynne’a).

Labirynt Longleat dzisiaj

W 1949 r. Longleat House stał się pierwszą rezydencją, która została otwarta dla publiczności i do dziś jest popularną atrakcją. Niektórzy odwiedzają go ze względu na tło historyczne, inni ze względu na park safari znajdujący się na jego terenie (pierwszy park safari z przejazdem otwarty poza Afryką), niektórzy ze względu na 900 akrów terenów przylegających do domu (zaprojektowanych przez angielskiego projektanta krajobrazu Capability Browna), a niektórzy ze względu na różne piękne ogrody. Labirynt jest nadal istotną częścią doświadczenia Longleat dla wielu odwiedzających.

Dojazd do Longleat Maze

Longleat znajduje się w Wiltshire, hrabstwie w południowo-zachodniej Anglii. Samochodem można go znaleźć z drogi A36 pomiędzy miastami Bath i Salisbury. Na terenie obiektu znajduje się bezpłatny parking. Stacja kolejowa Frome jest oddalona o około pięć mil od Longleat, a stacja Warminster o około sześć mil, chociaż żadna z nich nie ma połączeń transportu publicznego z Longleat, więc zaleca się wcześniejsze zarezerwowanie taksówki.