Historia

Mottisone

Położony w osłoniętej dolinie na południowym zachodzie wyspy Wight w Anglii, Mottistone Manor to elżbietański dworek otoczony pięknymi ogrodami, które powstały w latach 60-tych.

Historia Mottistone Manor i Ogrodów

Ogrody Mottistone mogą być dziełem XX wieku, ale posiadłość Mottistone sięga nieco wcześniej, została wspomniana w Domesday Book w 1086 roku. Dwór w swojej obecnej formie został jednak w dużej mierze zbudowany w XV i XVI wieku.

Katastrofa nastąpiła na początku XVIII wieku, kiedy to w 1703 roku osuwisko skutecznie pogrzebało tylną część domu. Pozostał w tym stanie przez ponad 200 lat, nawet gdy w 1861 roku został zakupiony przez nowego właściciela, Charlesa Seely’ego, polityka i późniejszego posła do parlamentu z ramienia Partii Liberalnej. Dopiero gdy syn Charlesa, Jack, wprowadził się do posiadłości w 1926 roku i zlecił prace konserwatorskie, szkody spowodowane osuwaniem się ziemi zostały naprawione, a dwór w pełni przywrócony do życia.

Ogrody zostały stworzone przez Lady Vivien Nicholson w latach 60-tych (miejsce to było wcześniej używane jako ziemia uprawna przed renowacją w latach 20-tych) i naśladują styl śródziemnomorski, odzwierciedlając związek Nicholsona z Sycylią (gdzie się wychował), a także wykorzystując ciepły klimat okolicy.

Dwór i ogrody Mottistone dzisiaj

Dwór jest własnością National Trust i jest popularną atrakcją turystyczną na wyspie, głównie ze względu na rozległe ogrody. Znajdują się tam niezliczone ilości jasnych kwiatów, a także łąka z dzikimi kwiatami, ogród różany, gaj oliwny, sad i wiele innych. Jak również sieć ścieżek wokół samych ogrodów, istnieją liczne wiejskie i nadmorskie spacery połączone z – i w pobliżu – tego miejsca.

Dojazd do Mottistone Manor and Gardens

Musisz dostać się promem z południowego wybrzeża Anglii na wyspę Wight. Kilka promów zabiera pasażerów pieszych i pojazdy z czterech portów: Portsmouth, Southampton i Lymington obsługują promy samochodowe na wyspę, a promy pasażerskie kursują z Southampton i Portsmouth, plus poduszkowiec z Southsea.

Kiedy już znajdziesz się na Isle of Wight, udaj się w kierunku południowo-zachodniego wybrzeża (większość promów przypływa z północnej lub północno-wschodniej części wyspy). Jazda samochodem zajmuje około 30-40 minut, choć można też odbyć podróż kilkoma autobusami, co zajmuje od 1-2 godzin w zależności od tego, do którego portu przybędziesz.