Historia

Muzeum lotnictwa Pacyfiku

Muzeum Lotnictwa Pacyfiku na Wyspie Forda na Hawajach zajmuje się opowiadaniem historii amerykańskiego lotnictwa na Pacyfiku w czasie II wojny światowej.

Historia Muzeum Lotnictwa Pacyfiku

Muzeum znajduje się na historycznej Ford Island, 441-akrowej wyspie w samym środku Pearl Harbour. Muzeum skupia się więc na fatalnym dniu – 7 grudnia 1941 roku – który skutecznie zmusił Amerykę do przystąpienia do II wojny światowej, kiedy to siły japońskie przeprowadziły atak z zaskoczenia na amerykańską bazę wojskową. Oprócz niszczącego poziomu ofiar w ludziach, baza zawierała jedne z największych okrętów amerykańskiej Floty Pacyfiku, jak również samoloty patrolowe i zwiadowcze, które wypełniły hangary i lotnisko.

Muzeum zostało założone jako część organizacji non-profit w 1999 roku w celu stworzenia muzeum lotnictwa na Hawajach, a także jako szersza wizja odrodzenia Ford Island. Pierwsza część muzeum, hangar 37, został otwarty wraz z muzeum w 2006 roku i zawiera dużą część statycznych eksponatów muzeum. Same hangary również wykazują uszkodzenia po ataku.

Pacific Aviation Museum dzisiaj

Zwiedzający rozpoczynają od obejrzenia filmu o ataku na Pearl Harbour, a następnie oglądają serię wystaw, od fotografii i dioram po samoloty. W Pacific Aviation Museum znajduje się wiele samolotów, w tym lekkie samoloty cywilne, B-25B Mitchell, myśliwiec P-40 i bombowiec nurkujący SBD Dauntless. Są tu nawet symulacje lotów, pozwalające zwiedzającym „doświadczyć” bycia pilotem z czasów II wojny światowej.

Pacific Aviation Museum wykracza również poza II wojnę światową, przyglądając się samolotom, które służyły podczas wojny koreańskiej, takim jak F-86 Sabre i MiG-15.

Muzeum jest mocno zaangażowane w działania społeczne, począwszy od zachowania zabytków, a skończywszy na wycieczkach edukacyjnych po całych Hawajach.

Dojazd do Muzeum Lotnictwa Pacyfiku

Odwiedzający muzeum mogą dostać się do niego autobusem wycieczkowym z Pearl Harbour Historic Sites na Halawa Landing. Z centrum Honolulu do muzeum można dojechać samochodem w 20 minut drogą l-H 201 W. Równie malownicza jest godzinna przejażdżka drogą Dillingham Blvd.