Historia Turystyka

Muzeum w Granadzie

Casa-Museo Federico García Lorca, znajdujące się w Huerta de San Vicente, to muzeum w Granadzie poświęcone życiu, pismom i działalności kulturalnej hiszpańskiego poety, dramaturga i prozaika Federico Garcíi Lorki – jednego z najsłynniejszych pisarzy hiszpańskich XX wieku.

Historia Casa-Museo Federico Garcia Lorca

Huerta de San Vicente (Sad Świętego Wincentego) był letnim domem rodziny Garcíi Lorki w latach 1926-1936, znajdującym się w rozległym, wypełnionym palmami Parque Federico García Lorca – publicznym parku w Granadzie, zbudowanym w latach 90. ku jego pamięci.

Dla Garcíi Lorki dom był schronieniem, spokojnym i twórczym środowiskiem. W 1933 roku napisał: „Później spędzamy całe lato razem/ cóż muszę dużo pracować i to właśnie tam/ w moim Huerta de San Vicente/ piszę mój najspokojniejszy teatr”. Rzeczywiście Lorca napisał w tym domu niektóre ze swoich najważniejszych dzieł, takich jak „Bodas de Sangre” (Krwawe wesele), „Yerma” czy „Así que pasen cinco años” (Kiedy mija pięć lat).

García Lorca mieszkał w tym domu w dniach poprzedzających jego zatrzymanie i zamordowanie przez zwolenników wojskowych rebeliantów 19 sierpnia 1936 roku na początku hiszpańskiej wojny domowej – celem zabójców była jego sympatia dla rządu Frontu Ludowego wybranego w lutym 1936 roku, jego głębokie zaangażowanie w postępowy projekt kulturalny, społeczny i polityczny Drugiej Republiki (1931-1936) oraz jego otwarty homoseksualizm.

Rodzina Garcíi Lorki opuściła Hiszpanię i wyjechała do Ameryki w 1941 roku z powodu dyktatury Francisco Franco, ale nadal była właścicielem posiadłości.

Casa-Museo Federico Garcia Lorca dzisiaj

6 kwietnia 1985 roku Isabel García Lorca przekazała posiadłość miastu Granada w celu utworzenia muzeum poświęconego Federico. Zwiedzający mogą obejrzeć dom i muzeum – wypełnione oryginalnym wyposażeniem i obrazami, a także wystawę jego pism i listów. Bilety kosztują 1,80 €.

Dojazd do Casa-Museo Federico Garcia Lorca

Muzeum to znajduje się na południowo-wschodnim krańcu Granady, na terenie Parku Federico Garcíi Lorki, pomiędzy obwodnicą a ulicą Arabial. Park znajduje się 10 minut spacerem od centrum miasta, ale można do niego dojechać samochodem, zjeżdżając z obwodnicy oznaczonej jako „Centro/Recogidas”. W pobliżu zatrzymują się autobusy linii C5, SN2, SN3, SN5, U3, 111 i 121.