Medycyna

Nietrzymanie moczu

Osoby z utratą kontroli nad moczem, które korzystały z aplikacji mobilnej Yoga of Immortals – globalnie używanej aplikacji, która łączy specyficzne jogiczne postawy w tradycji Sanatan z ćwiczeniami oddechowymi, terapią dźwiękową i medytacją – znalazły znaczącą poprawę w częstotliwości i nasileniu wycieków moczu po czterech tygodniach praktyki, zgodnie z badaniem Rutgers.

Nietrzymanie moczu jest bardziej powszechne u kobiet w porównaniu do mężczyzn. Szacuje się, że 25 do 45 procent kobiet na całym świecie cierpi na tę dolegliwość, która może negatywnie wpływać na jakość życia i stwarzać trudności w funkcjonowaniu społecznym, psychologicznym i seksualnym. Jednak tylko mniej niż 20 procent osób dotkniętych chorobą szuka leczenia, które obejmuje leki, fizykoterapię w celu wzmocnienia mięśni dna miednicy lub zabiegi chirurgiczne.

Chociaż te zabiegi są skuteczne, istnieje wiele niedociągnięć: Leki mają słabą zgodność i potencjalne znaczące skutki uboczne; pacjentom często brakuje wiedzy, aby zidentyfikować konkretne mięśnie miednicy i motywacji do ukończenia terapii fizycznej, a procedury chirurgiczne są inwazyjne z potencjalnymi powikłaniami.”

Hari Tunuguntla, główny autor badania i profesor nadzwyczajny chirurgii urologicznej w Rutgers, Robert Wood Johnson Medical School

„Jednak codzienne 30-minutowe sesje w aplikacji są łatwe, bezpieczne, skuteczne i wygodne, ponieważ można je wykonywać w dowolnym czasie i miejscu bez konieczności osobistych wizyt u dostawcy usług zdrowotnych” – kontynuował. „Praktyka JOGI oparta na aplikacji obejmuje specyficzne ćwiczenia oddechowe, stymulację specyficznych centrów energetycznych ciała dla kontroli moczu, postawy angażujące dno miednicy, promujące relaks i kontrolę mięśni oraz techniki wyrównania w celu wzmocnienia dna miednicy”.

Naukowcy wybrali do badań Jogę Nieśmiertelnych, ponieważ dostarcza ona precyzyjnych instrukcji wideo i audio dla tego kompleksowego programu, który angażuje dno miednicy i specyficzne centra energetyczne układu moczowego. Protokoły YOI zostały wykazane w badaniu, aby być łatwo zrozumiałe przez uczestników na wszystkich poziomach edukacji. Praktyka YOI obejmuje również pracę z oddechem, aby wzmocnić detoksykację, uważność i medytację. Wykazano również, że YOI wpływa na zdrowie psychiczne i jakość życia wynikające z depresji, stresu i niepokoju.

Powiązane historie

Badanie potwierdza skuteczność molnupiraviru przeciwko COVID w rzeczywistej kohorcie

Zmęczenie u osób długo chorujących na COVID powiązane z lękiem, depresją i apatią

Dwuwalentna szczepionka mRNA wywołuje silną odpowiedź przeciwciał na podwarianty SARS-CoV-2 Omicron

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Urology (Złoty Dziennik), jest pierwszym według wiedzy badaczy, które określa skuteczność opartej na aplikacji mobilnej interwencji Joga Nieśmiertelnych w zakresie nietrzymania moczu na skalę globalną wśród różnych grup wiekowych i etnicznych zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. (Tunuguntla opublikował również niedawno badanie w czasopiśmie International Journal of Environmental Research and Public Health, które wykazało, że osoby, które stosowały Jogę Nieśmiertelnych, zgłaszały, że zmniejsza ona ich niepokój, depresję i bezsenność).

W tym badaniu naukowcy wysłali ankietę do subskrybentów aplikacji, aby zidentyfikować tych, którzy doświadczali utraty kontroli nad pęcherzem różnego rodzaju – wycieku moczu z powodu niemożności dotarcia do toalety na czas lub utraty moczu po kichaniu, kaszlu lub śmiechu; lub kombinacji – oraz wszystkich rodzajów nasilenia wycieku moczu. 258 subskrybentów z 23 krajów w wieku od 18 do 74 lat – większość to kobiety i w wieku od 18 do 44 lat – otrzymało kwestionariusze po czterech tygodniach i ośmiu tygodniach, aby zgłosić poprawę stanu. Badacze następnie oceniali ich odpowiedzi za pomocą specjalnych kwestionariuszy i skali Patient Global Impression of Improvement, która mierzy subiektywną skuteczność terapii.

Badacze stwierdzili, że 76 procent respondentów czuło się znacznie lepiej po czterech tygodniach, ze znaczną poprawą częstotliwości i nasilenia wycieku moczu bez osobistych wizyt u dostawcy usług medycznych – wielu z nich zgłosiło kontynuację poprawy po ośmiu tygodniach. Osoby z poważniejszym wyciekiem zgłaszały największą poprawę w zakresie codziennej aktywności i jakości życia. Większość uczestników badania czuła się „znacznie lepiej” po zakończeniu badania.

Aplikacja może potencjalnie zwiększyć przyczepność do leczenia i może być stosowana jako uzupełnienie innych metod leczenia, powiedzieli badacze.

„Ze względu na wygodę, elastyczność i skuteczność, aplikacja może zwiększyć dostęp do opieki i służyć jako leczenie pierwszego rzutu zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn z nietrzymaniem moczu. Jest to łatwo dostępne, samodzielne leczenie” – powiedział Tunuguntla. „Jednak potrzebne są dalsze badania, aby sprawdzić skuteczność aplikacji w długoterminowej poprawie tego stanu”.