Turystyka

Park Narodowy Big Bend

W zachodnim Teksasie, Park Narodowy Big Bend jest znany z urwistych kanionów, surowych szlaków turystycznych i swojego imiennego zakrętu Rio Grande. W tym miesiącu, błyszczące nocne niebo w parku narodowym wywołało nowy superlatyw: Big Bend stał się częścią największego obszaru ciemnego nieba na świecie.

Liczący ponad dziewięć milionów akrów Międzynarodowy Rezerwat Ciemnego Nieba Big Bend, który obejmuje zachodni Teksas i północny Meksyk, dołącza do 195 miejsc na całym świecie certyfikowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Ciemnego Nieba (IDA) oraz do ponad 60 chronionych obszarów ciemnego nieba w Stanach Zjednoczonych.

Wiele z 63 amerykańskich parków narodowych to obszary ciemnego nieba, ale tylko 12 jest certyfikowanych przez IDA. Należą do nich parki narodowe Grand Canyon, Mesa Verde, Joshua Tree, Death Valley i Big Bend.

Obszary ciemnego nieba – parki, społeczności i rezerwaty – chronią prawdziwe warunki dzikiej przyrody, istotne dla badań kosmicznych i lokalnych ekosystemów. Przypominają one o krytycznym znaczeniu ochrony ziem publicznych w dzień i w nocy.

Kiedy światła stworzone przez człowieka zaczęły świecić tak jasno jak Słońce i Księżyc, mieszkańcy miast szybko stracili z oczu ogromną galaktykę, która migotała nad nimi – i korzyści płynące z ciemnego nieba.

„Żarówka jest prawdopodobnie najbardziej przełomowym wynalazkiem, jaki ludzie wprowadzili na tę planetę. Ale jeśli żarówki mają ciemną stronę, to jest nią to, że ukradły noc. Nadmiar światła, które zrzucamy na nasze środowiska, zagraża ekosystemom, szkodząc zwierzętom, których cykle życiowe zależą od ciemności” – napisała Nadia Drake, w swojej historii Nat Geo o światłach elektrycznych i ich nieoczekiwanym żniwie dla dzikiej przyrody i ludzkiego zdrowia. „A w pierwotnym sensie straciliśmy połączenie z nocnym niebem, gobelinami, w które nasi przodkowie wplatali swoje gwiezdne opowieści, wyznaczali czas sadzenia i zbierania plonów oraz dedukowali fizyczne prawa rządzące kosmosem”.

Wejdź do IDA. Założona w 1988 roku, amerykańska organizacja non-profit rozpoznaje publiczne parki, rezerwaty i miejsca na całym świecie z najmniejszym zanieczyszczeniem światłem. Większość z nich jest otwarta dla obozowiczów lub oferuje zakwaterowanie – co oznacza, że możesz spędzić całą noc, patrząc na uniwersalne piękno nieba, co sprawia, że ich ochrona jest jeszcze ważniejsza.