Wyniki największego prospektywnego badania tego typu wskazują, że w pierwszych dniach i tygodniach po doświadczeniu traumy osoby stojące w obliczu potencjalnie zagrażających sytuacji, które miały mniejszą aktywność w hipokampie – strukturze mózgu krytycznej dla tworzenia wspomnień o sytuacjach niebezpiecznych i bezpiecznych – rozwijały bardziej nasilone objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD).
Ten związek między zmniejszoną aktywnością hipokampa a ryzykiem wystąpienia PTSD był szczególnie silny u osób, które miały większe mimowolne reakcje obronne na bycie zaskoczonym.
Badania te, opublikowane w JNeurosci, sugerują, że osoby z większymi reakcjami obronnymi na potencjalnie zagrażające wydarzenia mogą mieć trudniejszy czas na uczenie się, czy dane wydarzenie jest niebezpieczne czy bezpieczne. Są one również bardziej narażone na poważne formy PTSD, które obejmują takie objawy jak ciągłe czuwanie nad niebezpieczeństwem, zachowania autodestrukcyjne, takie jak nadmierne picie lub zbyt szybka jazda samochodem, problemy ze snem i koncentracją, drażliwość, wybuchy gniewu i koszmary.
Odkrycia te są ważne zarówno dla identyfikacji specyficznych reakcji mózgu związanych z podatnością na rozwój PTSD, jak i dla identyfikacji potencjalnych terapii skoncentrowanych na procesach pamięciowych dla tych osób w celu zapobiegania lub leczenia PTSD.”
Vishnu Murty, PhD, starszy autor, adiunkt psychologii i neuronauki na Temple University
Badania te są częścią narodowego badania Advancing Understanding of RecOvery afteR traumA (AURORA), wieloinstytucjonalnego projektu finansowanego przez National Institutes of Health, organizacje finansujące non-profit, takie jak One Mind, oraz partnerstwa z wiodącymi firmami technologicznymi. Głównym organizatorem badania jest Samuel McLean, MD, MPH, profesor psychiatrii i medycyny ratunkowej na University of North Carolina School of Medicine oraz dyrektor UNC Institute for Trauma Recovery.
AURORA pozwala naukowcom wykorzystać dane od pacjentów, którzy trafiają na oddziały ratunkowe w szpitalach w całym kraju po przeżyciu traumy, takiej jak wypadki samochodowe lub inne poważne zdarzenia. Ostatecznym celem AURORY jest przyspieszenie rozwoju i testowania interwencji zapobiegawczych i leczniczych dla osób, które doświadczyły zdarzeń traumatycznych.
Powiązane historie