Psychologia

Typy małżeństw

Istnieje kilka sposobów patrzenia na „typy” małżeństw. Jednym ze sposobów jest podział małżeństwa na dwa: cywilne lub religijne. Wiele związków cywilnych zawiera element religijny, choć nie jest to konieczne. Ponadto, różne religie zazwyczaj uznają małżeństwa cywilne. Państwa często uznają małżeństwa religijne, choć nadal może być potrzebna licencja. Jest to najprostsze rozróżnienie pomiędzy rodzajami małżeństw.

Istnieją inne definicje rodzajów małżeństw. Zawierają one albo opis stylu małżeństwa, albo interakcji pary w małżeństwie.

Istnieją cztery podstawowe style lub podejścia do małżeństwa. W kategoriach socjologicznych są to:

Poligynia – Jeden mężczyzna, więcej niż jedna żona; dzieli się ona dalej na sororalną i niesoralną. Pierwszy z nich obejmuje siostry, drugi nie.

Poliandria – Jedna żona, więcej niż jeden mąż; obejmuje to również małżeństwo braterskie i niebraterskie. Pierwsze obejmuje kilku braci z tą samą żoną; drugie nie. W zależności od tradycji kulturowych dzieci wybierają sobie ojca, lub decyduje o tym jakiś rytuał.

Powyższe są formami poligamii.

Małżeństwo grupowe – Dwóch lub więcej mężczyzn i kobiet łączy się jako wspólni małżonkowie; dzieci należą do grupy.

Monogamia – Najczęstszą formą małżeństwa na świecie jest związek mężczyzny i kobiety. Istnieją dwa rodzaje monogamii: prosta i seryjna. Monogamia prosta nie pozwala na ponowne małżeństwo z powodu śmierci lub rozwodu. W przypadku monogamii seryjnej jest to możliwe.

Inną kategorią małżeństwa, o której warto wspomnieć, jest małżeństwo otwarte. Ten typ może, ale nie musi obejmować oboje małżonków. Pozwala ono każdej ze stron na uprawianie seksu z kimś innym niż współmałżonek. Nie jest to uważane za niewierność przez parę. Mogą również robić to jako para, na przykład „swingowanie” jest rodzajem otwartego małżeństwa.

Można twierdzić, że istnieją inne kategorie lub typy, ale te są najbardziej powszechne. Małżeństwa osób tej samej płci można podzielić na monogamiczne, swingujące lub otwarte, podobnie jak małżeństwa heteroseksualne.

Psychologowie opisują małżeństwa na podstawie tego, jak pary oddziałują na siebie w małżeństwie. Różni się to w zależności od dominującej teorii stosowanej przez psychologa lub terapeutę. Na przykład, Instytut Gottmana opisuje pięć typów. Pierwsze trzy to typy szczęśliwe. Każdy z nich ma swoje wady i zalety.

Unikający konfliktów – Te pary mają wspólne obszary porozumienia, w których są współzależne. Nie poświęcają wiele czasu na przekonywanie czy negocjowanie ze sobą. Mają ustalone granice i są poza tym niezależni z oddzielnymi interesami.

Pary zmienne – Ten związek jest emocjonalny. Mają tendencję do angażowania się w perswazję i debatę, ale szanują się nawzajem. Kiedy ten typ pary debatuje, używają humoru.

Pary walidujące – Ta para jest skrzyżowaniem poprzednich dwóch. Angażują się w przyjmowanie perspektywy bardziej niż inni i są empatyczni. Wybierają swoje bitwy, a po jednej, mają tendencję do kompromisu. Te pary nie są nadmiernie emocjonalnie ekspresyjne.

Wrogie pary – Ten typ relacji ma wysoki poziom defensywności i krytyki. Istnieje mało-niepotrzebne przyjmowanie perspektywy i dużo pogardy.

Wrogie pary – Ta para jest w dół do swoich królów na pokładzie. Jest to ciągły stan impasu. Oni nie nit-pick na siebie i są emocjonalnie aloof. Ta para w końcu się rozwodzi.