Odzywianie

Zasady dobrego żywienia

1. Adekwatność odżywcza: Jeśli zaplanujesz z wyprzedzeniem wszystko, co zamierzasz jeść, wtedy możesz upewnić się, że otrzymujesz wystarczającą ilość składników odżywczych. Podczas gdy łatwo jest śledzić kalorie i makroskładniki, śledzenie wszystkich witamin i minerałów każdego dnia może być bardzo żmudne. Jeśli zaplanujesz codzienne menu, które uderza wszystkie swoje potrzeby odżywcze, a następnie po prostu trzymając się tego menu może być łatwym sposobem na przestrzeganie odżywczej diety.

2. Wygoda: Jedzenie tych samych pokarmów każdego dnia jest wygodne! Możesz przygotować posiłki na wiele dni lub cały tydzień w krótkim czasie. Jedzenie tych samych pokarmów każdego dnia może zaoszczędzić czas, który w przeciwnym razie zostałby spędzony na burzy mózgów, planowaniu i przygotowywaniu nowych posiłków.

3. Przestrzeganie zasad: Powtarzanie tych samych pokarmów każdego dnia sprawia, że łatwo jest trzymać się diety. Nie musisz się martwić o spotkaniach towarzyskich lub wydarzeniach, które mogłyby zakłócić dietę, jeśli wiesz, że po prostu będziesz trzymać się swojego planu posiłków każdego dnia. Pokusa, aby zejść z toru nadal istnieje, ale jeśli już znasz swoje codzienne menu, znacznie łatwiej jest oprzeć się tym pokusom.

Jedzenie ustalonego menu może stać się przewidywalną częścią codziennej rutyny, jak mycie zębów czy branie prysznica, jeśli nie musisz dokonywać wyborów dotyczących tego, które pokarmy jeść, kiedy tylko poczujesz głód.

4. Niska różnorodność: Niska różnorodność diety może pomóc w kwestii przestrzegania diety wspomnianej powyżej. Wykazano, że różnorodność diety zwiększa ilość spożywanych kalorii2. Zjawisko to zostało nazwane „efektem bufetu”, ponieważ opisuje fakt, że mamy tendencję do jedzenia więcej, gdy prezentowane z dużą różnorodnością żywności.

5. Trawienie: Trzymanie się tych samych pokarmów każdego dnia może być dobre dla trawienia. Jeśli wiesz, że dobrze radzisz sobie z określoną listą pokarmów, nie musisz się martwić o nietolerancje pokarmowe lub inne negatywne reakcje na żywność (chyba, że pojawi się reakcja na coś, co jadłeś regularnie).

6. Kontrola: Jedzenie tych samych pokarmów każdego dnia pozwala Ci mieć całkowitą lub prawie całkowitą postrzeganą kontrolę nad swoją dietą. Jeśli starasz się osiągnąć konkretną wagę lub cel związany z sylwetką, ten poziom kontroli może pozwolić ci na utrzymanie wielu zmiennych, które w przeciwnym razie mogłyby zakłócić ten proces, takich jak zawartość sodu.